Endodoncja, czyli leczenie kanałowe
Czy jest się czego bać? Leczenie endodontyczne niekiedy jest nieuniknione, ale pomaga uratować zęby!
Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe) – jest metodą leczenia ratującą zęby. Polega na usunięciu chorej tkanki (miazgi) z kanału zęba i zastąpieniu jej materiałem szczelnie wypełniającym kanał. W ten sposób ratujemy zęby ze stanem zapalnym lub takie ze zmianą zapalną wokół korzenia.
Wyróżniamy różne przyczyny leczenia endodontycznego:
- nieodwracalne zapalenie miazgi
- martwica miazgi (zgorzel)
- silna nadwrażliwość zęba
- znaczne zniszczenia części koronowej zęba
- pęknięcie/złamanie zęba spowodowane urazem mechanicznym
Dzięki zastosowaniu znieczuleń leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne. Zawsze stosujemy kontrolę prawidłowego wypełnienia kanału zęba, która jest przeprowadzana za pomocą zdjęcia RTG. Kontrola ta gwarantuje prawidłowy przebieg i zakończenie leczenia. Ząb po leczeniu endodontycznym może być odbudowany materiałem kompozytowym lub poprzez osadzenie na nim korony protetycznej.
Czym jest miazga?
Miazga jest bogato unerwioną i unaczynioną tkanką wypełniającą jamę zęba (komorę, kanały oraz kanaliki boczne i komorowo-ozębnowe).
Funkcje miazgi :
- odżywianie zęba
- funkcja czuciowa
- funkcja obronna
- tworzenie zębiny
Przyczyny zapaleń miazgi to najczęściej:
- głębokie, nieleczone ubytki próchnicowe
- nieszczelne wypełnienia lub wielokrotne zabiegi przeprowadzane na tym samym zębie
- uraz, złamanie, pęknięcie lub przeciążenie zęba
Leczenie endodontyczne - przebieg:
- usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych
- pomiar długości kanałów
- chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów, za pomocą odpowiednich płynów oraz narzędzi ręcznych i maszynowych
- szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów
- wypełnienie zęba - najczęściej prawidłowo przeleczony ząb kanałowo wypełnia się materiałami kosmetycznymi, do których należą materiały kompozytowe
Po co stosuje się mikroskop w endodoncji?
Zastosowanie mikroskopu zabiegowego pozwala leczyć z precyzją dotąd niedostępną. Skomplikowana i nietypowa anatomia kanałów często jest przyczyną niepowodzenia tradycyjnych metod leczenia. Dzięki znacznemu powiększeniu możliwe jest dokładne leczenie i odnajdywanie wszystkich kanałów korzeniowych, co jest konieczne dla uzyskania optymalnych rezultatów leczenia. Zastosowanie mikroskopu ułatwia również usuwanie złamanych narzędzi oraz leczenie kanałów zobliterowanych (zarośniętych). Powtórne leczenie kanałowe także może wymagać pracy na mikroskopie. Mikroskop stomatologiczny w naszej praktyce jest wykorzystywany, nie tylko w najtrudniejszych przypadkach, ale także w codziennej pracy stomatologa. Ta zaawansowana technologia poprawia widzenie pola zabiegowego, a co za tym idzie podwyższa komfort i jakość pracy. Prawidłowe leczenie kanałowe jest zabiegiem kosztownym, ponieważ wymaga specjalistycznego i nowoczesnego wyposażenia gabinetu. Przede wszystkim jednak wymaga ponadprzeciętnych umiejętności lekarza, a nasi stomatolodzy z pewnością je posiadają.
Sprawdź ceny leczenia endodontycznego w zakładce cennik.
Nasza klinika Periodent w Warszawie posiada najnowocześniejszy sprzęt do leczenia kanałowego, w tym dwa mikroskopy endodontyczne.