ORTODONCJA - profilaktyka i leczenie wad zgryzu
Celem leczenia ortodontycznego jest uzyskanie zgryzu prawidłowego lub najbardziej zbliżonego do prawidłowego u danego Pacjenta. Dzięki temu znacznie ulega poprawie estetyka uśmiechu, na korzyść zmieniają się także rysy twarzy.
Efekt ten możemy uzyskać za pomocą aparatów ortodontycznych ruchomych i stałych. Aparaty ruchome stosowane są przede wszystkim u najmłodszych, natomiast aparaty stałe noszą zarówno dzieci, jak i dorośli. W zasadzie nie istnieje górna granica wieku!
Leczenie ortodontyczne, poprzez likwidację nieprawidłowego ułożenia zębów, zapobiega powstawaniu próchnicy i paradontozy. Często jest też etapem wstępnym do leczenia implantologicznego i protetycznego. Leczenie ortodontyczne zawsze musi być poprzedzone dokładną diagnostyką.
Najpierw przeprowadzana jest diagnostyka stanowiąca podstawę planu leczenia każdego Pacjenta. Potrzebne są do tego zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne oraz modele anatomiczne. Wszystko wykonywane jest szybko i na miejscu.
Na leczenie ortodontyczne można się zdecydować niezależnie od wieku. Nawet po 60-tce!
Zazwyczaj stosuje się zamki metalowe, ale posiadamy także zamki bardziej estetyczne, ponieważ niemal niewidoczne na zębach (porcelanowe, kompozytowe, z kryształu górskiego i szafiru - na zdjęciu poniżej).
Dzięki tej prostej technice, możemy znacznie ułatwić życie tym osobom, u których klasyczny aparat ortodontyczny, z różnych przyczyn, nie mógłby być zastosowany.
Dla najmłodszych mamy także kolorową wersję aparatu.
W przypadku braku zębów wykorzystujemy implanty zębowe (na których w przyszłości można wykonać korony protetyczne) lub stosujemy mikroimplanty ortodontyczne (miniśruby), dzięki którym możemy przyśpieszyć czas leczenia, a także skrócić czas noszenia pełnego łuku ortodontycznego. Czasem dzięki miniśrubom możemy dokonać minimalnych korekt bez zakładania aparatu na wszystkie zęby. Dlatego też są one nazywane jednym z najbardziej wartościowych osiągnięć ostatniego dziesięciolecia w stomatologii.
Nagrodą za wytrwałość w leczeniu jest zawsze harmonia rysów twarzy, zdrowe i równe zęby, a także pozbycie się kompleksów dzięki perfekcyjnemu, promiennemu uśmiechowi i pogodne nastawienie do życia.
Naszym Pacjentom proponujemy różne systemy leczenia, m.in. bezligaturowy, Clear Aligner, Invisalign.
Ortodoncja - najczęściej zadawane pytania
1. Kiedy powinniśmy wybrać się na konsultację ortodontyczną?
Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się między 18. a 24. miesiącem życia dziecka, ponieważ już wtedy dentysta może ocenić na podstawie położenia pierwszych mlecznych zębów trzonowych oraz siekaczy, czy mały pacjent będzie miał w przyszłości problemy ze zgryzem. Kolejne wizyty powinny odbywać co 6 miesięcy. Jeśli lekarz nie zauważy nic niepokojącego, pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna odbyć się, gdy dziecko ma około 6 lat, gdy mleczaki zastępują już powoli zęby stałe. Podczas wizyty należy wykonać zdjęcie pantomograficzne szczęki i żuchwy, które pokazuje ogólny stan zębów i otaczających je struktur. Bardzo ważne jest również zdjęcie cefalometryczne obrazujące boczne struktury czaszki, co pozwala na analizę wad zgryzu oraz ich korektę. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć dopiero wtedy, gdy pojawią się już wszystkie zęby stałe.
2. Jakie są wskazania do leczenia wad zgryzu?
Stomatolog podczas regularnych wizyt powinien zauważyć wszelkie nieprawidłowości oraz niepokojące sygnały dotyczące zgryzu. Warto również samemu zwrócić uwagę na objawy, które są wskazaniem do wizyty ortodontycznej. Różnią się one w zależności od wieku. W przypadku dzieci niepokojącym sygnałem są m.in.: ogryzanie paznokci, ssanie palca, wady wymowy, asymetria w rysach twarzy, oddychanie ustami oraz oczywiście nieprawidłowe uszeregowanie zębów. Natomiast u dorosłych jedne z niepokojących objawów to: zgrzytanie zębami, ścieranie się zębów, stłoczenie zębów, widoczna asymetria – zęby rosnące krzywo, diastema i szpary między zębami.
3. Czy istnieje granica wiekowa, aby rozpocząć leczenie?
Nie, dorośli również mogą rozpocząć leczenie ortodontyczne, na które nigdy nie jest za późno. Należy tylko pamiętać, że u osób dorosłych może to zająć więcej czasu. Powodem jest większe uwapnienie kości. Jedyne warunki, które pacjent musi spełnić, by podjąć leczenie, to częściowo zachowane własne uzębienie, wyleczone zęby oraz kontrola stanu przyzębia. Osoby dorosłe często decydują się na leczenie ortodontyczne ze względu na szpary, które pojawiły się w wyniku przesunięć zębów oraz ze względu na pojawienie się braków w uzębieniu.
4. Kiedy rozpocząć leczenie?
Leczenie ortodontyczne należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu często staje się ono mniej skomplikowane, krótsze oraz mniej kosztowne. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do podjęcia leczenia, należy zbadać pozycje zębów i w zależności od wady zgryzu dobrać najlepszy rodzaj aparatu ortodontycznego. W tym przypadku ortodonta zaproponuje rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
5. Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych stosujemy?
W naszym gabinecie stosujemy różne systemy leczenia, oprócz tradycyjnych aparatów stałych, m.in. bezligaturowe, Clear Aligner, Invisalign. Pierwszy z ich to jedno z przełomowych rozwiązań, jeśli chodzi o ortodoncję. Metoda jest oparta na technice bezligaturowej, która polega na mocowaniu łuku aparatu specjalnymi klapkami, zamiast przywiązywania go gumkami (ligaturami). Z kolei aparaty Clear Aligner oraz Invisalign, to tzw. alignery, czyli przeźroczyste nakładki, które możemy zdjąć w dowolnej chwili.
6. Na czym polega leczenie za pomocą niewidocznych alignerów?
Aparaty nakładkowe, tzw. alignery to przezroczyste nakładki wykonane z termoplastycznego silikonu, które są doskonała alternatywa dla stałych aparatów ortodontycznych. Co ważne, podczas leczenia można je w dowolnym momencie zdejmować, co ułatwia higienę jamy ustnej, spożywanie posiłków oraz inne codzienne czynności.
Clear Aligner to nakładki wykonywane metodą termoformowania przy użyciu nowoczesnej technologii oraz analizy cyfrowej. Wszystkie fazy leczenia są kontrolowane przez stomatologa. W pierwszej kolejności pobierany zostaje precyzyjny wycisk oraz analiza cyfrowa, po których pacjent otrzymuje pierwszy zestaw nakładek. Po ich wykorzystaniu stomatolog ponownie pobiera wyciski i wykonywane są kolejne szyny, aż do uzyskania pożądanego efektu.
Invisalign to przeźroczyste nakładki prostujące zęby, stworzone za pomocą technologii obrazowania 3D. W odróżnieniu od metody Clear Aligner już na początku tworzony jest kompletny plan przywracania estetyki zgryzu, uwzględniający przesunięcie z początkowej do pożądanej pozycji. Zestaw przeźroczystych nakładek stopniowo koryguje zęby, a każdy z alignerów nosi się przez około dwa tygodnie, do uzyskania pożądanego efektu.
7. Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Czas leczenia ortodontycznego jest sprawą bardzo indywidualną i trwa najczęściej ok. 1 do 3 lat. Uzyskanie oczekiwanego efektu zleży przede wszystkim od stopnia zaawansowania wady, indywidualna podatność tkanek przyzębia oraz stosowania się pacjenta do zleceń stomatologa. Czas trwania leczenia może się również różnić w zależności od wybranej metody.
Leczenie nakładkami Clear Aligner jest skrócone do minimum i nie przekracza zazwyczaj 8 miesięcy.
Leczenie nakładkami Invisalign trwa tyle, co standardowymi aparatami, czyli średnio od 9 do 18 miesięcy.
Leczenie aparatem ortodontycznym bezligaturowym to również krótszy czas leczenia i mniej wizyt kontrolnych w porównaniu z tradycyjnym systemem opartymi na ligaturach.
Pacjentom chcącym skrócić czas leczenia ortodontycznego proponowany jest zabieg dekortykacji, czyli delikatnego nacięcia wyrostków zębodołowych w kości szczęki. Zabieg jest małoinwazyjny, bo wykonuje się go nie za pomocą tradycyjnych narzędzi chirurgicznych , a metodą zwaną piezochirurgią z użyciem ultradźwiękowego urządzenia.
8. Jak dbać o zęby i aparat ortodontyczny podczas leczenia?
Bez względu na rodzaj aparatu należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. W przypadku leczenia za pomocą przeźroczystych nakładek jest to zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ można je zdjąć na czas mycia zębów i jedzenia posiłków, co nie jest możliwe przy aparatach stałych, które wymagają dokładnego czyszczenia. W przypadku leczenia aparatem ortodontycznym bezligaturowym higiena również nie powinna sprawiać trudności, gdyż nie posiada on ligatur, które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.
Pomocne przy higienie aparatu ortodontycznego są irygatory, czyli urządzenia do płukania jamy ustnej wodą pod ciśnieniem, należy pamiętać także o nici dentystycznej, szczoteczkach międzyzębowych i do czyszczenia aparatu. Pasta do zębów oczywiście z fluorem, a szczoteczkę wybierajmy miękką.
9. Co po zdjęciu aparatu?
Bardzo ważne jest, by utrzymać efekty leczenia, ponieważ po zdjęciu aparatu istnieje ryzyko nawrotu wady. Zależy to od wielu czynników takich jak: rodzaj wady, stopień jej nasilenia, wieku pacjenta czy czasu leczenia. Dlatego też po zakończeniu leczenia niezależenie od wybranej metody, aby zapobiec niepożądanym przesunięciom zębów, stosuje się różne rodzaje zabezpieczeń m.in. retainery, płytki retencyjne oraz szyny retencyjne.
10. Czym jest aparat retencyjny?
Aparat retencyjny, czyli tzw. „retainer” powinien być stosowany po zakończeniu właściwego leczenia ortodontycznego do stabilizacji zębów w nowym ułożeniu. Jest to ostatni etap leczenia, którego nie można pominąć oraz bagatelizować. Aparaty retencyjne mogą być zarówno stałe, jak i ruchome. To jak długo pacjent będzie nosił zależy od wielu czynników, m.in. od wady, jej nasilenia, efektów leczenia i jest sprawą bardzo indywidualną i nie jest z góry określony. Średnio aparat retencyjny nosimy ok. 2 lat. W niektórych przypadkach czas noszenia np. po leczeniu szparowatości, czy takiej wady, jak zgryz głęboki, która pogłębia się z wiekiem, retencja musi być dożywotnia.
11. Jakie są koszty leczenia ortodontycznego?
Aktualne ceny w dziale "cennik". Dokładna wycena zostanie przedstawiona na konsultacji.
Zapraszamy na konsultacje ortodontyczne. Pełna diagnostyka na miejscu.